Banner

index prev

Ek - 6

Sayfa 2


Resimlerle Çalışmak (2)

 

JPEG Resim Formatı :

JPEG (Joint Photographic Experts Group) formatı, fotografların kayıplı olarak sıkıştırılmasını sağlayan bir yöntemdir. JPEG formatı, milyonlarca rengi içeren fotografları sıkıştırabilir. Sıkıştırma işleminde kayıp miktarı beliritlebilir. Az kayıplı olarak sıkıştırılan dosyaların boyları büyük, çok kayıplı olarak sıkıştırılan dosyaların boyları daha küçük olur.

JPEG formatı çizimler için uygun değildir, animasyonu da desteklemez. Fotograflar için ise ideal sayılabilir. JPEG sıkıştırması yöntemi ile, dosya boyu azaltılmış çok güzel fotograflar oluşturulabilir.

PNG Formatı :

PNG son yılların en hızlı gelişen bir sıkıştırma formatıdır ve özellikle GIF sıkıştırma formatının yerini tutmak amacı ile geliştirilmiştir. GIF formatının desteklediği tüm özellikleri destekler, sadece henüz yeni olduğu için GIF gibi geniş resim kütüphanelerinden yoksundur. Renk çözümleme özellikleri GIF formatına göre daha üstündür. Özellikle, kullanımın ücretsiz olması çekiciliğini arttırmaktadır.

PNG formatını yaygın belge çözümleyicilerin son sürümleri sorunsuz desteklemektedir. Son yılların bu en popüler formatının çalışmalarda her zaman birinci plana alınması sağlık verilir.

Resimlerin Oluşturulması :

Resimlerim kullanılması için öncelikle onların elde edilmesi gerekir. Basılı resimler, belge çözümleyicilerden, sayısal fotograf makinelerinden yararlanılanılarak sayısal ortama alınır. Bu resimler, ham resimlerdir ve görüntüleri oluşturulurken önemli ölçüde retuş işlemine tabi tutulmaları gerekir.

Fotografların retuşlanması için kaliteli bir resim düzenleme programına gerek duyulur. Bu programlara örnek olarak Microsoft PhotoDraw, Adobe Photoshop, özellikle son günlerde çok gündemde olan Macromedia Fireworks MX sayılabilir. Bu programların ucuz olmadığı da belirtilmelidir. Her Web tasarımcısının bir resim programını iyi-kötü kullanabilmesi ve sayfalarında kullanacağı resimleri oluşturabilmsi gerekir. Grafik çizimler daha kolaydır. Her popüler resim programının şema şeklinde grafiklerin yapılmasını sağlayacak olanakları bulunmaktadır.

Fotografların elde edilmesi için onların Web üzerinden veya CD-ROM lar halinde ücretli veya ücretsiz olarak satın alınması olanağı da vardır. Satın alınan resimler, kullanılmadan önce bir düzenlemeden geçmeleri gerekebilir. Bu düzelteme de ancak, bir grafik programının yeterince yetkin olarak kullanımı ile gerçekleşebilir. Yani her yol bilgiye açılır.